Psorijaza je s jedne strane neugodno oboljenje zbog suhe i perutave, crvene kože, osjećaja žarenja i peckanja, a s druge strane neugodna je i vizualno. Ako se nalazi na licu, rukama ili nogama, onda se u ljetnim mjesecima kratkih rukava svi odmiču i misle da je to nešto zarazno. A nije.
Psorijaza je kožno oboljenje nepoznatog uzroka, ali je kod nje stres veliki okidač – to znači da stres može dovesti do pojavljivanja psorijaze ili ju može pogoršati ako već postoji. Na koži se pojavljuju crvene zone, zadebljala koža s bijelim do srebrnastim naslagama koje se prhutaju i pucaju. Ako se ljušti noktom, ispod naslaga će se pojaviti tzv. petehijalno točkasto krvarenje.
Najčešće zahvaćena mjesta su rubovi vlasišta, područje iza uha, laktovi i potkoljenice. Naravno, može biti zahvaćeno i vlasište i lice i cijelo tijelo. Budući da postoji preko 100 vrsta psorijaze, logično je da se razlikuju, ali su u biti i slične. Što se fitoterapije tiče, ona je ista za sve vrste psorijaze. No, različito ću složiti terapiju ovisno o mjestu tijela koje je zahvaćeno, dobi pacijenta i jačini psorijaze.
Čaj protiv psorijaze
U čaju nam trebaju ljekovite biljke za detoksikaciju organizma – maslačak, kopriva, preslica, zlatnica, anđelika, dimnjača, zatim biljke za smirenje svih nervoza i stresova koji prate psorijazu – matičnjak, hmelj, jaglac te protuupalne i imunološke biljke kao što su neven, kamilica i kadulja. Dnevno treba popiti litru čaja, a minimalno pola litre.
TCT psorijaza
Biljne kapi tj. tinkturu radim od koprive, imele, maslačka, maćuhice i dnevno se uz čaj pije 50 kapi tinkture. Doza se poslije povećava na 100 ili 250 kapi ovisno, od pacijenta do pacijenta.
Krema
Krema je na bazi nevena, lavande, mentola, geranija, meda, bademovog ili lješnjakovog ulja… Mora biti hidratantna da koža kroz nju “diše”, a neven i ostale biljke će smirivati crvenilo, omekšavati ljuskice i čistiti kožu. Krema se maže do 5 puta dnevno, no najčešće ujutro i navečer. Neki pacijenti traže masniju kremu pa u drugoj turi terapiju malo prilagodim i napravim masniju kremu. Slično je i kod djece i atopijskog dermatitisa, kad dječja koza traži masniju kremu.
No, ulje ne bih preporučila jer će zatvoriti pore kroz dužu uporabu tijekom terapije.
Losion za vlasište
Ako je zahvaćeno i vlasište, potrebno ga je dobro oprati u Seb šamponu koji je potpuno prirodan, na bazi ljekovitog bilja i onda utrljati losion. Kod utrljavanja, vlasište treba dobro protrljati prstima, promasirati i sagnuti glavu prema dolje da što više cirkulacije dode u glavu.
Tako se terapija provodi 2x tjedno, a po potrebi i češće puta.Losion sadržava koprivu, lavandu, maćuhicu, arniku i ružmarin – odlično miriše i osvježava cijelo vlasište.
Kupka za psorijazu
Kupka je odlična jer vlaži kožu, opušta ju i pomalo liječi. Hrast kora sa svojim taninima, crni sljez s antocijanima, kamilica sa svojim eteričnim uljima, čestoslavica i maćuhica te možda po potrebi preslica ili rosopas, sve su to odlične biljke za liječenje psorijaze.
Ako se ne možete kupati u kadi, skuhat ćete manju količinu čaja i umiti se, oprati ruke, natutkati noge ili isprati vlasište nakon tuširanja i pranja kose. No, kupka od 15 do 30 minuta je najbolja, tako kažu svi moji pacijenti – jednostavno kroz tih pola sata koža omekšava i upija sve ljekovite tvari iz dotičnog ljekovitog bilja pa je cijela terapija jača i djelotvornija.
Eto, kao što vidite, puno pripravaka, puno mogućnosti. No, kako je i bolest problematična i mi se moramo znati suprotstaviti i liječiti je. Ništa nije jednostavno, no kad mi pacijenti kažu da više nemaju psorijazu ili da im je prošla i više od 90 %, onda smo svi sretni i zadovoljni.